Tradycyjne dekoracje wielkanocne

Tradycyjne dekoracje wielkanocne

10 marca, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Święta Wielkanocne zawsze kojarzą się z wiosną i nie ma znaczenia, czy za oknem kwitną hortensje, czy gałęzie drzew pokryte są puszystym śniegiem. Czasami przypadają w marcu, czasami w kwietniu, ale zawsze kojarzą się z kolorem żółtym, symbolizującym radość.

Dekoracje wielkanocne – charakterystyczne elementy

Z okazji Świąt Wielkanocnych dekorujemy przede wszystkim koszyczki do święcenia. Obok produktów takich jak chleb, sól, kiełbasa, chrzan i jajka, muszą znaleźć się w nim charakterystyczne ozdoby świąteczne. Żółte kurczaki, kolorowe pisanki, czekoladowe zajączki i białe baranki z cukru lub gipsu.

Te ozdoby wielkanocne wykorzystywane są także do wykonania dekoracji świątecznych w domu. Przy ich pomocy można wykonać piękne wielkanocne stroiki zdobiące świąteczny stół.

Z okazji świąt dekoracje wielkanocne umieszczamy nie tylko na stole, ale ozdabiamy nimi cały dom. Dzięki temu wiosna zagląda do każdego pomieszczenia. Dekoracje nie muszą być szczególnie wyszukane, wystarczy kilka gałązek bazi, żółte tulipany lub żonkile umieszczone w wazonie.

Innym pomysłem może być umieszczenie pisanek w miseczkach lub w małych koszyczkach i poukładanie ich na parapetach okien.
Do bardzo popularnych dekoracji należą wielkanocne stroiki zdobiące lampy w pokojach lub drzwi wejściowe. Mogą być wykonane z siana, wikliny lub plecionych gałązek bazi i przyozdobione pisankami, kurczakami lub zajączkami.

Pisanki najważniejsze

Jajka są symbolem nowego życia, dlatego podczas Świąt Wielkanocnych występują w roli głównej. Obowiązkowo muszą znaleźć się na stole podczas świątecznego śniadania oraz w świątecznym żurku z kiełbasą.

Jajka jednak służą także do wykonywania pisanek, to najpopularniejsze ozdoby wielkanocne. Kiedyś robiło się z nich wydmuszki. Nazwa stąd, że za pomocą dwóch małych dziurek wydmuchiwało się z jajka białko i żółtko, pusta skorupka była zdobiona za pomocą różnych technik. Najpopularniejsze było zdobienie za pomocą wosku i specjalnych farbek lub malowanie pisanek w regionalne wzory. Takie pisanki były bardzo indywidualne i niepowtarzalne.

Obecnie pisanki najczęściej wykonywane są z drewna i można kupić je na wielu straganach z dekoracjami wielkanocnymi. Kto chce samodzielnie wykonać pisanki, może użyć do tego różnej wielkości jajka wykonane ze styropianu. Ich główną zaletą jest ich bardzo mały ciężar, więc możemy wieszać je w bardzo różnych miejscach, np. przy lampach lub na gałązkach krzewów w ogrodzie.

Kto ma zdolności plastyczne i trochę dekoracje wielkanocne może wykonać samodzielnie, pozostali bez problemu kupią je na straganach świątecznych lub w sklepach stacjonarnych i internetowych.