Zalety i wady kasetonów ze styropianu.

Zalety i wady kasetonów ze styropianu.

24 kwietnia, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Kasetony styropianowe ogromną popularnością cieszyły się pod koniec XX wieku. Za ich pomocą tworzono przede wszystkim sufity podwieszone. Po kilku latach przerwy wracają do łask.

Zastosowanie kasetonów ze styropianu

Styropian jest materiałem łatwym do obróbki i bardzo plastycznym. W budownictwie od dawna stosowany jest przede wszystkim jako doskonały materiał termoizolacyjny.

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliły na zastosowanie styropianu jako materiału dekoracyjnego. Wykonuje się z niego pojedyncze elementy sztukaterii, ale także pojedyncze kasetony do układania na dużych powierzchniach.

Obecnie kasetony styropianowe powszechnie wykorzystywane są nie tylko do wykonywania sufitów, ale także do wykończania ścian. Kasetony ścienne styropianowe mogą być wykorzystane w różnych pomieszczeniach. Doskonale zakrywają wszelkie nierówności i uszkodzenia powierzchni.

Kasetony ze styropianu pokryte folią mają zastosowanie także w kuchniach i łazienkach, gzie występuje duża wilgoć.

Zalety i wady kasetonów styropianowych

Kasetony ze styropianu są przede wszystkim bardzo tanie, jeden metr kwadratowy kosztuje poniżej 10 zł. Nawet farba jest droższa i dodatkowo wymaga dużych nakładów pracy. Ściany trzeba dokładnie zmyć, uzupełnić wszystkie braki i dokładnie wyszlifować. Kasetony ścienne styropianowe wystarczy przykleić lub ułożyć na zakładkę zwracając uwagę na dokładne dopasowanie poszczególnych elementów o standardowych wymiarach 50×50 cm lub 60×60 cm. Remont przy użyciu kasetonów styropianowych przebiega bardzo szybko i bez zbędnego bałaganu.

Właściwości styropianu sprawiają, że zastosowanie kasetonów styropianowych bardzo pozytywnie wpływa na bilans termiczny mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim starego budownictwa, gdzie nie stosowano materiałów ociepleniowych. Bardzo dobrze wygłuszają także mieszkanie i izolują od dźwięków dochodzących od sąsiadów.

Jak każdy produkt, także kasetony styropianowe posiadają wady. Przede wszystkim nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dotyczy to przede wszystkim kasetonów ściennych. Radą na to jest wymiana uszkodzonych elementów.

Kasetony styropianowe najczęściej dostępne są kolorze białym, który z biegiem czasy pod wpływem działania promieni słonecznych może zżółknąć. Kasetony ścienne o wypukłej fakturze gromadzą także kurz trudny do usunięcia. Z tego względu kasetony styropianowe trzeba wymieniać, gdy zmienią swój wygląd. Jednak wobec ich niskiej ceny i łatwości układania nie stanowi to większego problemu, a w między czasie na pewno pojawią się nowe i ciekawsze wzory.