Jakie uprawnienia SEP dla elektryków? Sprawdź poradnik

Jakie uprawnienia SEP dla elektryków? Sprawdź poradnik

16 marca, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

W wielu profesjach dostępne są popularne certyfikaty. Są to dokumenty, które potwierdzają kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu. Nie inaczej jest w przypadku zawodu elektryka. Wydawaniem takich certyfikatów zajmuje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Certyfikaty wydawane przez SEP potwierdzają posiadanie kwalifikacji związanych z obsługą urządzeń i sieci elektrycznych. W jaki sposób można taki certyfikat zdobyć? Ile to kosztuje? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym rozwiewamy wątpliwości.

Uprawnienia SEP do 1kV. Jaka cena?

Uprawnienia SEP podzielone są na trzy grupy. Dla osób zajmujących się zawodowo elektrycznością najważniejsza jest grupa pierwsza. Certyfikaty z grupy pierwszej potwierdzają umiejętność obsługi urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną. Ważną częścią tej grupy jest przyznanie uprawnień do pracy z urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kV. Za przyznanie uprawnienia SEP do 1kV cena wynosi równowartość 10% najniższego wynagrodzenia. W 2022 roku koszt takiego uprawnienia to 301 złotych. Uprawnienia nadawane są po zdanym egzaminie.

Kurs SEP dla elektryków. Jaki koszt?

Jak zdobyć certyfikat? Droga do niego wiedzie przez szkolenie i egzamin. Uiszczana za uprawnienia SEP cena to tylko część wszystkich kosztów. Przygotowanie do egzaminu może odbywać się we własnym zakresie. Jednak dla chętnych na kurs SEP cena tego szkolenia nie powinna być nadmiernym obciążeniem. Koszt takiego kursu zazwyczaj nie przekracza kilkuset złotych. Kurs może odbyć się w trybie stacjonarnym. Najczęstszą formą spotykaną obecnie jest kurs online. Ostateczna cena zależy nie tylko od formy kursu. Ciekawe zniżki mogą otrzymać grupy zorganizowane. Wszystko zależy od wyboru placówki szkoleniowej i konkurencyjności jej oferty.

Jaka praca z uprawnieniami SEP?

Co daje nabycie uprawnień SEP? Posiadacz certyfikatu zwiększa swoją konkurencyjność na rynku pracy. Uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich są cenionym dokumentem w kraju i poza jego granicami. Certyfikat jest uznawany między innymi w krajach Unii Europejskiej. Zdobycie uprawnień to inwestycja, która generuje szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Warto z tej szansy skorzystać.