Dlaczego należy podciąć wędzidełko?

Dlaczego należy podciąć wędzidełko?

19 września, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Podcięcie wędzidełka jest nieskomplikowanym zabiegiem wykonywanym zazwyczaj u małych dzieci. Laserem lub skalpelem lekarz w gabinecie stomatologicznym lub laryngologicznym podcina błonę łączącą spód języka z dnem jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może powodować wiele problemów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co to jest wędzidełko, kiedy go podcinamy i jak przebiega zabieg podcięcia wędzidełka.

Co to jest wędzidełko?

To cienka i włóknista błona, która łączy język i dno jamy ustnej. Zdarza się, że jest ona zbyt krótka lub przerośnięta. W takich przypadkach uniemożliwiony jest swobodny ruch języka i odpowiednie napięcie mięśni i tkanek.

Podcięcie wędzidełka

Do niedawna zabieg ten był wykonywany w szpitalu u noworodka, zaraz po urodzeniu, a przed wypisem do domu. Dziś tego już się nie robi, dlatego tak wiele dzieci ma z tym problem. Nieprawidłowości związane z budową wędzidełka mogą wywoływać szereg negatywnych skutków. Już u noworodka i niemowlaka mogą pojawić się problemy ze ssaniem i przyjmowaniem mleka. To samo dotyczy później rozszerzania diety. Napięcie mięśni jest na tyle słabe, że dziecko nie radzi sobie z żuciem. Przerośnięte wędzidełko jest źródłem wad zgryzu. Niezbędny może okazać się w przyszłości aparat ortodontyczny, aby skorygować zgryz. Kolejną konsekwencją jest wada wymowy. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka, należy go uważnie obserwować. W szczególności, jeśli chodzi o jedzenie i wymowę.

Jak przebiega zabieg podcięcia wędzidełka?

Kwalifikację do zabiegu rozpoznaje lekarz stomatolog, laryngolog i logopeda. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Kiedyś wykonywany skalpelem, dziś zaleca się zastosowanie lasera. Ta druga metoda jest mniej inwazyjna, a pacjent szybciej wraca do zdrowia. Po zabiegu przez kilka dni odczuwalny jest dyskomfort, lekkie krwawienie i może wystąpić opuchlizna. Podcięcie wędzidełka to połowa sukcesu. Po zabiegu warto udać się do logopedy, aby odbyć serię ćwiczeń rehabilitacyjnych. Mają one na celu ćwiczenie języka.

Podciąć wędzidełko można w każdym wieku: zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej. Poprawia on komfort i jakość życia. Zabieg ten wykonuje chirurg stomatolog lub laryngolog. Zapisać się można na płatny lub odpłatny zabieg (refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia).