Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

18 września, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Wiele osób zastanawia się, czy można leczyć zęby kanałowe w czasie ciąży. Oczywiście można to robić, a niekiedy nawet trzeba. Wiele jednak zależy od lekarza, który prowadzi ciąże. Przed wizytą do dentysty warto skonsultować się z nim, czy w danym przypadku bezpieczne jest leczenie kanałowe w ciąży.

Leczenie zębów a ciąża

Warto wiedzieć o tym, że pierwszy trymestr to okres, w którym istnieje ryzyko najpoważniejszych uszkodzeń morfologicznych dziecka. Dlatego w takowym czasie zalecane jest przełożenie wszelkich zabiegów. W tym czasie dochodzi do tworzenia się podstawowych narządów dziecka. Mowa tutaj oczywiście o organogenezie. Z tego powodu planowane zabiegi najlepiej jest przełożyć na późniejszy okres ciąży. Trzeba wiedzieć o tym, że ból zęba w pierwszym trymestrze ciąży jest wskazaniem do jak najszybszego odwiedzenia dentysty. Specjalista rozpocznie leczenie, żeby przynieść ulgę ciężarnej. Istotne jest to, że w drugim oraz na początku trzeciego trymestru można bezpiecznie przeprowadzać planowane leczenie kanałowe. W takim okresie istnieje zmniejszone ryzyko poronienia bądź porodu przedwczesnego.

Leczenie zębów w ciąży

Warto wiedzieć o tym, że lekarze ginekolodzy oraz stomatolodzy jednogłośnie twierdzą, iż wybielanie zębów jakąkolwiek metodą w czasie ciąży jest bezwzględnie zakazane. Wiele osób zastanawia się, skąd taka zgodność wśród ekspertów. Przecież żadna osoba nie wykonała badań nad szkodliwością wybielania zębów w czasie ciąży oraz okresie połogu czy karmienia piersią. W takim przypadku mowa o względach etyczno-moralnych. Dlatego nie wiadomo, jakie skutki może mieć zabieg wybielania na płód i dziecko karmione mlekiem swojej mamy.

Wybielanie zębów w ciąży

Przede wszystkim częste niestrawności, a ponadto wymioty znamienne dla pierwszego trymestru ciąży powodują, iż zęby są narażone na działanie wszelakich kwasów żołądkowych. Efektem tego jest to, że szkliwo jest o wiele słabsze. Oprócz tego w okresie ciąży dziecko funkcjonuje niejako jak ,,pasożyt” zabierając z diety, a także organizmu matki wszelkie potrzebne białka, mikroelementy, tłuszcze, a ponadto cukry. Wpływa to bezpośrednio na stan zębów matki. Istnieje większa podatność na próchnicę, a ponadto szybszy jej przebieg. Dlatego wybielanie zębów w ciąży nie realizuje się, dopiero przeprowadza się wybielanie zębów już po urodzeniu dziecka. Najlepiej po okresie karmienia piersią.