Cesarski rodowód kasetonów

Cesarski rodowód kasetonów

22 lipca, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Są różne sposoby, by odmienić wygląd naszego mieszkania. Czasem nie warto decydować się na generalne remonty, ponieważ możemy to zrobić szybko, łatwo i efektownie. A i koszty będą zdecydowanie mniejsze. Coraz popularniejsze kasetony to prosty sposób na nadanie zupełnie nowego wyglądu naszym już trochę opatrzonym ścianom i sufitom.

Kasetony wracają w wielkim stylu

Tak naprawdę kasetony znane już były w starożytności. Te wieloboczne, ale najczęściej kwadratowe zagłębienia na sufitach, były niepowtarzalną ozdobą cesarskich i królewskich wnętrz. Montowano je, by ukryć belkowe stropy i w oryginalny sposób ozdobić te rozległe przestrzenie. Tamtejsze kasetony wytwarzane były z drewna, kamienia lub formowane z tynku i stiuku i z czasem stały się powszechnie stosowanym elementem zdobniczym. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zdarzało się, że wykonywano na nich oryginalne malowidła. Świetnie wyciszały wnętrza i zdecydowanie dodawały królewskiego smaku. Obecnie kasetony ze styropianu wracają do naszych mieszkań, bo to łatwy sposób na nowe i ciekawe aranżacje.

Co mamy do wyboru?

Kasetony styropianowe możemy zamontować na ścianach i sufitach, a szeroki wybór ich form i faktur pozwala na stworzenie oryginalnego stylu, który z łatwością możemy dopasować do swojego mieszkania i istniejących już tam mebli i sprzętów. Wybór kształtów jest naprawdę duży. Oprócz tradycyjnych kwadratów i innych wieloboków można dostać kasetony ze styropianu w formie ozdobnych rozet, które w wyszukany sposób ozdobią otoczenie stylowego żyrandola. Równie szeroki wybór jest ze względu na ich fakturę. Między innymi mogą przypominać tynk strukturalny lub panele. Różnorodność żłobień i ozdób pozwala dostosować je pod style rustykalne lub bardziej nowoczesne o geometrycznych i prostych wzorach.

Kasetony styropianowe i ich funkcjonalność

Kasetony ścienne styropianowe oraz sufitowe oprócz funkcji zdobniczej pełnią również funkcje typowo użyteczne. Ich wielką zaletą jest to, że są odporne na wilgoć i mogą być montowane w naprawdę trudnych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Świetnie izolują i wyciszają pomieszczenia. Są bardzo łatwe w montażu i odporne na działanie czasu. W prosty sposób można zakryć nimi popękane lub poszarzałe ściany bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów. Nie trzeba również dodawać, że to zdecydowanie tańsza i szybsza alternatywa od wynajętych fachowców od ścian i sufitu w naszym mieszkaniu. Kasetony ścienne styropianowe i sufitowe to możliwość ciekawych i ekonomicznych aranżacji.