Sepowskie uprawnienia – sposób na znalezienie atrakcyjnej posady

Sepowskie uprawnienia – sposób na znalezienie atrakcyjnej posady

21 czerwca, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Być konkurencyjnym na rynku pracy – marzenie wszystkich poszukujących zatrudnienia oraz tych niezadowolonych z obecnej posady. Drogą do uczynienia swojej oferty atrakcyjną dla pracodawców jest posiadanie wysokich kwalifikacji. Wśród najbardziej poszukiwanych fachowców od lat znajdują się elektroenergetycy oraz gazownicy, czyli osoby posiadające uprawnienia SEP.

Uprawnienie SEP – komu jest potrzebne?

Sepowskie uprawnienia to nazwa uogólniona określająca zawodowe certyfikaty wymagane od osób zatrudnionych w sektorze energetycznym. Są wśród nich elektrycy, gazownicy i ciepłownicy zatrudnieni przy eksploatacji sieci i urządzeń lub przy ich nadzorze.

Uprawnienia SEP nie są równoznaczne z posiadaniem dużego doświadczenia czy wykształcenia kierunkowego. Bywa często, że bardzo dobrzy elektrycy, zwani złotymi rączkami, szybko i tanio naprawiają domowe urządzenia czy usuwają drobne awarie, ale bez uprawnienia SEP nie mają szans na znalezienie atrakcyjnej posady. Drogą do tego jest posiadanie urzędowych certyfikatów sepowskich, które można zdobyć po odbyciu szkoleń i zdaniu egzaminu państwowego.

Rodzaje uprawnień SEP
Zawodowe sepowskie uprawnienia można zdobyć dla:
• Eksploatacji i/lub dozoru sieci i urządzeń elektrycznych (grupa uprawnień G 1);
• Eksploatacji i/lub dozoru sieci i urządzeń ciepłowniczych (grupa uprawnień G 2);
• Eksploatacji i/lub dozoru sieci i urządzeń gazowniczych (grupa uprawnień G 3).

Drogą do zdobycia uprawnień są szkolenia organizowane przez dobrej jakości ośrodki szkoleniowe. Programy kursów oparte są o wytyczne SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Egzaminy końcowe nadzoruje Urząd Regulacji Energetyki.

Uprawnienie SEP – kurs i egzamin

Uprawnienie SEP – kurs organizuje się w trybie stacjonarnym oraz online. Kursy internetowe są obecnie najczęściej wybieraną formą szkoleń. Jest to bardzo wygodne – kursanci realizują moduły programowe w dowolnym miejscu i czasie oraz zdają egzamin online.

Egzaminy najczęściej odbywają się w formie testów rozwiązywanych i przesyłanych za pomocą platform e-learningowych. Niektórzy organizatorzy kursów egzaminują ustnie w trybie online. Egzamin odbywa się podczas łączenia w czasie rzeczywistym.

Kursy online pozwalają także zaoszczędzić na kosztach – opłaty za szkolenia online są niższe, nie trzeba brać wolnego dnia w pracy oraz wydawać pieniędzy na dojazd do ośrodka szkoleniowego.