Próchnica u dzieci – ważna szybka wizyta u stomatologa

Próchnica u dzieci – ważna szybka wizyta u stomatologa

5 marca, 2021 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Próchnica występuje nawet u kilkulatków, dlatego każdy rodzic powinien pamiętać o tym, jak ważne jest jej zapobieganie oraz szybkie leczenie. Jak zmniejszyć niebezpieczeństwo rozwoju próchnicy i dziecka? Jak leczyć tego typu dolegliwość bez stresu i bólu?

Przyczyny próchnicy u dzieci

Każdy stomatolog Szczecin może powiedzieć, że główną przyczyną próchnicy u najmłodszych dzieci jest nieprawidłowa dieta, czyli jest to w głównej mierze wina rodziców. Jedzenie zbyt dużej ilości słodkich produktów – słodyczy, słodzonych napojów, ciast i ciasteczek powoduje, że zęby narażone są na namnażanie się bakterii próchniczych powodujących erozję szkliwa zębowego.

Druga kwestia, na którą wskazują dentyści w Szczecinie, to brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dzieci po prostu nie myją zębów, robią to za rzadko, nieregularnie lub nieprawidłowo, co także przyczynia się do pojawienia próchnicy.

Leczenie zębów u dzieci

Każdy dobry gabinet i klinika stomatologiczna Szczecin mogą zapewnić pomoc nie tylko pacjentom dorosłym, lecz także dzieciom.

Leczenie zębów u dzieci, które określane jest jako pedodoncja, obejmuje szeroką gamę zabiegów, na przykład jak:

  • leczenie próchnicy
  • oczyszczanie zębów
  • lakowanie zębów
  • leczenie endodontyczne – kanałowe

Dobry dentysta Szczecin zadba również o to, aby leczenie mogło odbywać się bez stresu, czyli zaoferuje sprawdzone znieczulenia. Obecnie coraz więcej gabinetów i klinik stomatologicznych w Szczecinie wykorzystuje gaz rozweselający, który ma działanie rozluźniające i redukujące ból. Stosowane są także znieczulenia komputerowe – mniej inwazyjne niż te standardowe.

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem

Punkt jak klinika stomatologiczna Szczecin powinien być odwiedzony już wtedy, gdy dziecko zaczyna ząbkować. Wtedy stomatolog może sprawdzić kondycję i położenie zębów oraz wskazać, jak należy je pielęgnować.

Profilaktyka, jak wskazuje stomatolog Szczecin, ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu próchnicy u dzieci, dlatego nie należy odkładać pierwszej wizyty do czasu, gdy dziecko zacznie mieć zmiany próchnicze na zębach.

Leczenie próchnicy u dzieci
Poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i narzędzi dentysta Szczecin może skutecznie wyleczyć próchnicę u dziecka. Do tego celu stosuje się białe plomby, ale w niektórych gabinetach prywatnych można także wykonać plomby kolorowe, na przykład z zielone, niebieskie, różowe.

Zatem rodzice powinni pamiętać o tym, aby stomatologa w Szczecinie odwiedzać nie tylko wtedy, gdy u dziecka widoczna jest już próchnica, ale także profilaktycznie, ponieważ wtedy można skutecznie zadbać o kondycję zębów na lata.