Ortodonta – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
31 maja, 2022Ortodoncja jest dziedziną stomatologii. Wiele osób nie zna różnicy pomiędzy zadaniami, które są wykonywane przez dentystę a ortodontę. Tymczasem różnica jest bardzo duża. Dowiedz się, co ortodonci Gliwice mogą dla Ciebie zrobić i w jakich przypadkach mogą pomóc.
Ortodoncja Ruda Śląska – sposób na spektakularnie piękny uśmiech
Ortodonta Ruda Śląska zajmuje się przeprowadzeniem leczenia, którego efektem jest usunięcie wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz skorygowanie nieprawidłowości zębowych. To dość długa i poważna lista schorzeń, w których wsparcie ortodonty może okazać się niezastąpione. Wady zgryzu dotykają wielu Polaków i mogą one pojawić się właściwie w każdym wieku. Stąd też nawet dorośli mogą stać się pacjentami ortodontów. W wieku dorosłym można też zająć się leczeniem wad, które zostały wcześniej zignorowane. Warto o tym pamiętać, bo pogląd, że ortodonta może pomóc tylko dziecku, jest błędem. Leczenie, którym zajmują się ortodonci Gliwice, jest przeprowadzane ze względów profilaktycznych oraz w celu podniesienia estetyki uśmiechu. Dzięki niemu można cieszyć się pięknym i równym uzębieniem bez konieczności decydowania się na implanty lub licówki.
Kiedy wybrać się do ortodonty?
Warto też wiedzieć, że do ortodonty powinno się zgłosić profilaktycznie. Na wizycie kontrolnej specjalista może ocenić stan uzębienia oraz określić, czy na ten moment leczenie jest niezbędne. Bardzo ważne jest, by na taką wizytę zgłosić się z dzieckiem. Fachowcy zalecają, że na pierwsze spotkanie z ortodontą powinno się zapisać dziecko pomiędzy 3. a 6. rokiem życia. Odpowiedni moment jest wtedy, gdy ma ono już wszystkie zęby mleczne. Na tym etapie ortodoncja Ruda Śląska może już postawić pewną diagnozę i zalecić, co robić, by wada z czasem się nie pojawiła lub nie pogłębiła. Następnie należy zgłosić się pomiędzy 7. a 9. rokiem życia – kiedy zaczynają wyrzynać się zęby stałe. To właśnie w tym okresie najczęściej ortodonta Ruda Śląska decyduje o założeniu aparatu ortodontycznego, bo w tym wieku leczenie jest najszybsze i najskuteczniejsze. Kolejnym dobrym czasem na wizytę jest okres pomiędzy 11. a 12. rokiem życia, kiedy kończy się wymiana mleczaków na stałe i pojawiają się kły oraz zęby przedtrzonowe. To właśnie wtedy jest dobry moment na ocenę zgryzu oraz podjęcie odpowiednich działań.