Odnowienie uprawnień elektrycznych

Odnowienie uprawnień elektrycznych

23 maja, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Uprawnienia zawodowe sep to jedne z najważniejszych kwalifikacji do pracy z urządzeniami wytwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi prąd, energię cieplną czy gaz. Pozwalają one na legalną pracę przy serwisowaniu, naprawie czy eksploatacji tego typu maszyn, zwłaszcza w dużych zakładach przemysłowych.

Szkolenie i egzamin sep

Na pytanie jak zdobyć uprawnienia sep odpowiedź jest prosta: jest to proces niezwykle łatwy i trwa dość krótko. Kurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które skupia techników, elektryków i inżynierów z całego kraju. Szkolenie jest krótkie, trwa około cztery lub sześć godzin i kończy się egzaminem państwowym. W trakcie kursu uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, tak aby samodzielnie móc pracować ze sprzętem elektrycznym, gazowym czy ciepłowniczym. Kursy często odbywają się zdalnie, a w ich trakcie uczestnicy otrzymują od trenerów niezwykle przydatne materiały edukacyjne, które są często bardzo pomocne w pracy zawodowej. Aby do nich przystąpić wystarczy uiścić stosowną opłatę oraz spełnić dwa podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią oraz posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie.
Do egzaminu sep należy podjeść osobiście potwierdzając swoją tożsamość. Po jego pozytywnym zaliczeniu w ciągu 14 dni komisja wydaje stosowne uprawnienia kwalifikacyjne sep.

Rodzaje uprawnień sep

Mamy trzy główne rodzaje uprawnień zawodowych sep:

  • uprawnienia elektryczne zwane G1 skierowane są do osób, które odpowiedzialne są za eksploatację urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych,
  • uprawnienia energetyczne zwane G2 dotyczą pracy z siecią ciepłowniczą,
  • uprawnienia G3, czyli kursy gazowe przeznaczone są dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowej.

Odnowienie uprawnień

W związku z tym, że w ostatnim czasie przepisy się zmieniły i uprawnienia sep nie są już ważne dożywotnio, a jedynie pięć lat – wiele osób zastanawia się jak wygląda odnowienie uprawnień elektrycznych sep? Okazuje się, że procedura nie jest tutaj w ogóle skomplikowana, a odnowienie uprawnień sep możliwe jest po ponownym zdaniu egzaminu państwowego organizowanego przez Urząd Regulacji Energetyki. Warto tutaj podkreślić, że odnowienie uprawnień elektrycznych nie wymaga ponownego wzięcia udziału w szkoleniu. Specjaliści zalecają jednak, aby nie rezygnować z kursu, bowiem to świetna okazja, aby odświeżyć wiedzę i zapoznać się z nowymi przepisami, które na bieżąco są aktualizowane.