Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały?

Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały?

25 maja, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne jest posiadanie ładnych i zdrowych zębów. Niestety często uwarunkowania genetyczne sprawiają, że zęby rosną krzywo i nachodzą na siebie. Na szczęście takiego rodzaju wady korygować można poprzez aparat ortodontyczny. Ile kosztuje założenie aparatu ortodontycznego i co powinno się o tym wiedzieć?

Co należy wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Ile kosztuje założenie aparatu ortodontycznego? Zanim przejdzie się do tej kwestii, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się więcej szczegółów o nim i poznać, jakie są jego rodzaje.
Aparat ortodontyczny to specjalny, odpowiednio wyregulowany łuk, który mocowany jest do zębów poprzez zamki, aby wywierać na nie nacisk i powodować ich stopniowe, bardzo delikatne przemieszczanie się. Dzięki temu możliwe jest uformowanie poprawnego zgryzu. Czas leczenia standardowym aparatem może zająć nawet kilka lat.
Rzecz jasna na rynku występuje kilka rodzajów takich aparatów. Różnią się one nie tylko materiałem, z którego są wykonane, lecz również stopniem widoczności. Przykładowo wymienić tu więc można aparat, który uważany jest za rozwiązanie podstawowe. W tym wypadku zamki aparatu zrobione są najczęściej z tytanu. Oprócz takiego modelu na rynku dostępne są także aparaty ceramiczne, kryształowe czy też porcelanowe. Niezwykle zaawansowanym modelem jest aparat lingwalny, który jest zupełnie niewidoczny, ponieważ mocuje się go na tylnej ścianie zębów.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały?

Skoro już wiadomo, czym jest aparat tego rodzaju, warto się teraz dowiedzieć, jaki jest jego koszt. Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały? Jak można się bez trudu domyślić, zależy to od konkretnego gabinetu stomatologicznego. Przyjmuje się jednak, że standardowy aparat, czyli model metalowy, to wydatek około 1700 złotych za jeden łuk. Jeśli kogoś interesowałaby wersja ceramiczna lub też porcelanowa to za taki model zapłacić trzeba około 2500 do nawet 3000 zł. Najdroższym modelem jest rzecz jasna aparat lingwalny, który za jeden łuk może kosztować nawet około 6 tysięcy złotych. Jest to model najdroższy, ponieważ jest najbardziej zaawansowany technicznie, a w dodatku jest całkowicie niewidoczny. A jak wiadomo, wiele osób wstydzi się noszenia klasycznego, metalowego modelu, więc mimo wysokiej ceny taka wersja będzie dla nich idealna.