Od wynalazku Alexandra Bella do smatrfonu – historia telefonów

Od wynalazku Alexandra Bella do smatrfonu – historia telefonów

29 czerwca, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

W dzisiejszych czasach niesamowicie szybki postęp technologiczny, za którym idą to coraz nowsze odkrycia i urządzenia pojawiające się na rynku jest czymś całkowicie normalnym. Jednak z takim stanem rzeczy mamy do czynienia dopiero od kilkunastu lat. Obecnie niewielu z nas wyobraża sobie funkcjonowanie bez smartfonu. Jeżeli interesujesz się techniką oraz wynalazkami i chcesz dowiedzieć się kto wynalazł telefon i inne znaczące dla całej ludzkości sprzęty koniecznie zostań z nami i zapoznaj się z poniższym tekstem, w którym przybliżymy historię tego urządzenia. Zapraszamy do lektury!

Historia telefonu – kto wymyślił telefon?

Z pewnością duża część z nas wie, że zasługi wynalezienia telefonu przypisywane są zazwyczaj Alexandrowi Grahamowi Bellowi pochodzącemu z rodziny logopedów. Przed opatentowaniem przez niego tego nowatorskiego wynalazku w 1876 roku, idea rozmowy na odległość była już popularna od ponad dwóch stuleci. Już wówczas ludzie odkryli możliwość przesyłania fal dźwiękowych za pomocą metalowego przewodu. Niektórzy twierdzą także, że Włoch Antonio Santi Giuseppe Meucci był tym, kto wynalazł telefon jako pierwszy, jednak nie stać go było na opłacenie procedury patentowej. Fani filmu “Ojciec Chrzestny” mogą doszukać się w jednym z dialogów jego trzeciej części nazwiska włoskiego wynalazcy. Do ciekawostek należy fakt, że pierwszy telefon z funkcją wideo dostępny był do użytku publicznego w urzędach pocztowych na terenie Niemiec od roku 1936.

Pierwszy telefon komórkowy

Ten, kto wymyślił telefon komórkowy zdecydowanie powinien należeć do idoli współczesnych nastolatków. Tymczasem, mało kto zdaje sobie sprawę, że odpowiada za to jeden z dyrektorów pionu do spraw rozwoju amerykańskiej firmy Motorola – Martin Cooper. Na jego projekt świt musiał poczekać, gdyż miał on swoją premierę dopiero w 1973 roku, zaś na rynek trawił dekadę później. Pierwszy telefon komórkowy posiadał jedynie klawiaturę. Poza funkcją dzwonienia, odbierania i wybierania numeru charakteryzował się on także książką adresową o pojemności 30 numerów. Musimy wspólnie przyznać, że nie brzmi to zbyt zachęcająco. Sprzęt sygnowany logiem Motoroli ważył około 2 kg i wyposażony był ponadto w stylową antenę.

Pierwsze smartfony

Pierwszy smartfon powstał z inicjatywy firmy IBM w 1992 roku, czyli już rok po wynalezieniu Internetu. Oprócz funkcji dzwonienia i odbierania połączeń i wiadomości mógł pochwalić się on także kalendarzem, kalkulatorem, notatnikiem, dostępem do poczty elektronicznej oraz grami.