Kto zajmuje się leczeniem chorób przyzębia?

Kto zajmuje się leczeniem chorób przyzębia?

23 kwietnia, 2021 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Jakimi czynnościami medycznymi zajmuje się lekarz stomatolog wiedzą wszyscy, ale nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę, że w medycynie jest także inna specjalizacja, a jest to periodontologia Kraków, którą czasem mylnie nazywa się paradontologią. Lekarz periodontolog Kraków zajmuje się leczeniem uzupełniającym, które jednak jest równie ważne.

Czym zajmuje się lekarz o takiej specjalizacji?

Dobry periodontolog Kraków w zakresie swoich usług posiada szereg różnych czynności medycznych, które są związane z leczeniem chorób przyzębia, coraz częściej występujących ze względu na nieprawidłowy sposób żywienia, niedostateczną higienę jamy ustnej, a także innych chorób. Często nie zdajemy sobie sprawy, że poważne schorzenia, takie, jak cukrzyca, nowotwory, czy też nieprawidłowa przemiana materii mają swoje odzwierciedlenie w chorobach jamy ustnej.

Lekarz o specjalizacji z periodontologii dokonuje diagnozy na podstawie objawów, które przedstawia pacjent, wdraża konkretny harmonogram leczenia, a także kontroluje efekty. Jeśli nie są zadowalające może zmienić sposób postępowania, aby osiągnąć korzystny dla pacjenta skutek.

Jak wygląda wizyta u lekarza?

Dobry periodontolog Kraków pierwszą wizytę rozpoczyna od szczegółowego wywiadu, podczas którego stara się uzyskać maksymalną ilość informacji na temat dolegliwości występujących u pacjenta. Na pewno zapyta o sposoby prowadzenia codziennej higieny jamy ustnej, o nawyki żywieniowe, inne choroby, które pacjent posiada, a także konkretne objawy. Wymieniając poszczególne objawy należy także poinformować lekarza o czasie ich występowania.

Z pewnością należy liczyć się z faktem, że wizyta u lekarza o specjalności periodontologia Kraków nie będzie pojedyncza. Zawsze jest to cykl wizyt, podczas których medyk sprawdza efekty zaleconych metod leczniczych, Jeśli nie przynoszą one pożądanych efektów, dobiera inne sposoby, które odpowiadają na aktualny stan pacjenta.

Kiedy należy udać się do lekarza periodontologa?

Wskazaniem do zapisania się na wizytę u lekarza periodontologa powinny być niektóre objawy, występujące w obrębie jamy ustnej. A do nich należą długotrwałe krwawienia z dziąseł, obluzowanie szyjek zębowych, nieprzyjemny zapach z ust, jeśli nie ma on związku ze sposobem żywienia.

Przesłanką do wizyty u lekarza powinny być długo utrzymujące się obrzęki, zbyt szybkie odkładanie się płytki nazębnej, a także uporczywa suchość w ustach, a nawet uciążliwa nadwrażliwość na niektóre pokarmy, czy też zmiany ich temperatury, co powoduje ból.