Kto wynalazł telefon?

Kto wynalazł telefon?

3 kwietnia, 2021 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Chyba nikt nie wyobraża dzisiaj sobie życia bez telefonów. Te małe urządzenia całkowicie opanowały świat. Skoro są one dziś tak bardzo popularne, to warto znać historię powstania telefonów. Kto wynalazł telefon?

Pierwsze telefony

Telefonem można dziś zrobić dosłownie wszystko. Dzięki niemu możliwe staje się szybkie płacenie rachunków czy robienie zakupów. Telefon stał się niezbędnym przedmiotem, który potrzebny jest zarówno w pracy jak i w szkole. Należy jednak wspomnieć, że pierwsze telefony w niczym nie przypominały smartfonów, jakie obecnie można zakupić. Słowo telefon powstało na skutek połączenia ze sobą dwóch greckich słów, a dokładniej mówiąc ,,tele” i ,,phone”, które oznaczają kolejno ,,zdalny” i ,,głos”. Podręczniki i wszelkie źródła podają, że wynalazcą telefonu jest Alexander Graham Bell. Był on nauczycielem muzyki i szkockim logopedą. W 1876 roku ogłosić światu, że wynalazł telefon. Okazuje się, że wyprzedził on raptem o dwie godziny Elisha Gray’a, który również pracował nad wynalezieniem telefonu. Historia pokazuje jednak, że to nie Bell jako pierwszy na świecie opracował telefon.

Wynalazca telefonu

Skoro wiadomo już, że to nie Alexander Bell czy Gray nie są twórcami tego gadżetu, to kto wynalazł telefon? Otóż okazuje się, że pomysł ten narodził się już 20 lat wcześniej. Antonio Meucci był włoskim wynalazcą, który opatentował urządzenie, które pozwalało na komunikację głosową na odległość. Żona twórcy poważnie chorowała, dlatego starał się on skonstruować urządzenie, które pozwoli mu kontaktować się z małżonkę wtedy, gdy on spędza całe dnie w warsztacie. Kilka lat później Włoch dopracował swój wynalazek i nazwał go zwrotem teletrofono, a w 1860 roku pokazał swój wynalazek światu. Dlaczego w takim razie to nie Meucci widnieje na kartach historii jako wynalazca telefonu? Otóż w tamtych czasach zarejestrowanie wynalazku było dość drogie. Antonio najzwyczajniej w świecie nie posiadał odpowiednich funduszy na rejestrację telefonu, dlatego też to Bell stał się twórcą tego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że ten pomysł zrodził się tak naprawdę we Włoszech. Wynalezieniem sprzętu, który pozwalał na komunikację między pierwszym piętrem a piwnicą było poważnym wyzwaniem, dlatego nie należy zapominać o tym konstruktorze.

Życie bez telefonu byłoby znacznie trudniejsze. Obecnie telefony są niezwykle cienkie i lekkie, ale warto pamiętać o tym, że pierwsze modele wyglądały całkiem inaczej. Potrafiły ważyć nawet kilka lub kilkanaście kilogramów i osiągały ogromne wielkości.