Jakie są metody usuwania próchnicy?
23 listopada, 2021Leczenie próchnicy wielu osobom kojarzy się głównie z nieprzyjemnym borowaniem. Dobra klinika stomatologiczna Zabrze może zaproponować swoim pacjentom usunięcie próchnicy bez użycia wiertła. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą zapoznać się z najskuteczniejszymi metodami, dzięki którym można wyleczyć zęby.
Leczenie specjalnym żelem
Dobry stomatolog Zabrze może zaproponować zamiast wiertła specjalny żel, który skutecznie rozmiękcza tkankę zaatakowaną przez próchnicę. Po rozmiękczeniu próchnicy dentysta Zabrze może ją bez problemu usnąć za pomocą specjalnych narzędzi ręcznych. Ostatnim etapem zabiegu jest nałożenie opatrunku albo plomby. Największym atutem żelu jest to, że rozpuszcza on jedynie chorą tkankę, dlatego też nie ma negatywnego wpływu na zęby. Największym minusem żelu jest to, że doskonale sprawdzi się tylko w przypadku stosunkowo niewielkich ubytków.
Ozonoterapia – co trzeba wiedzieć?
Renomowana klinika stomatologiczna Zabrze może zaproponować swoim klientom również ozonoterapię. Jest to coraz popularniejszy zabieg, który polega na zwalczaniu próchnicy ozonem. Specjalny gaz bardzo dobrze radzi sobie z bardzo szybkim zniszczeniem bakterii i remineralizacji. Przed leczeniem ozonem stomatolog Zabrze dokładnie oczyszcza zęby, a następnie uszczelnia je specjalnym kapturkiem. Pod wspomniany kaptur wpuszczany jest gaz, który stopniowo odkaża powierzchnię zęba. Ozonowanie tak samo jak powyżej opisany żel doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich zmian próchnicowych. Przy stosunkowo niewielkim uszkodzeniu szkliwa nie trzeba nawet zakładać wypełnienia.
Leczenie ultradźwiękami i laserem
Dentysta Zabrze może usunąć kamień nazębny także za pomocą fal ultradźwiękowych. Nowoczesne kliniki stomatologiczne Zabrze wyposażone są w specjalne skalery, dzięki którym w bezinwazyjny sposób można dokładnie opracować ubytki. Jeżeli chodzi o laser, to wykorzystywany jest on do usuwania chorych tkanek zęba za pomocą impulsów światła. Dużym atutem laserowego leczenia jest to, że powierzchnie są od razu odkażone, dzięki czemu można założyć wypełnienie. Leczenie laserem jest zdecydowanie mniej bezbolesne niż tradycyjne borowanie. Największym minusem lasera jest to, że nie sprawdzi się przy wypełnieniach kompozytowych, które bardzo szybko się topią. Dla wielu pacjentów dość dużym minusem może okazać się wysoka cena.