Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

17 maja, 2021 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Obecnie na rynku istnieje wiele propozycji kursów on line, dzięki którym można zdobyć uprawnienia sep. Są to podstawowe kwalifikacje, jakie musi posiadać każdy elektryk. Są one dostępne w trzech kategoriach i można zdobyć wszystkie trzy lub zdecydować się na jedną. Największym zainteresowaniem cieszą się pomiary elektryczne uprawnienia.

Kursy na uprawnienia pomiarowe

Kursy on line są jednodniowe na każde uprawnienie. Przebiegają one w ten sposób, że na początku są wykłady, na podstawie których przeprowadzany jest egzamin państwowy. Egzamin odbywa się w formie ustnego testu, którego zdanie warunkuje uzyskanie świadectwa kwalifikacji.

Egzamin na uprawnienia sep pomiary musi być powtarzany co 5 lat, gdyż na taki okres przyznaje się kwalifikacje. Może do niego przystąpić każdy, kto ma skończone 18 lat. Po otrzymaniu świadectwa kwalifikacji osoba może przystąpić do prac z urządzeniami pod napięciem nie większym niż 1kV.

Zdobycie uprawnień sep umożliwia znalezienie lepszej pracy, awansu oraz zatrudnienia na rynku polskim i zagranicznym. Dzięki zdobytej wiedzy codzienne życie staje się łatwiejsze. Uprawnienia sep pomiary to jedna z podstawowych kategorii wymaganych przez pracodawców.

Uprawnienia pomiarowe – jakie są rodzaje?

Istnieją trzy rodzaje uprawnień SEP. Pomiary elektryczne uprawnienia G1 przeznaczone są dla osób, które zajmują się dozorem lub eksploatacją urządzeń oraz sieci i instalacji elektroenergetycznych, których zadaniem jest wytwarzanie, przetwarzanie i przesył energii elektrycznej.

Uprawnienia G2 są dedykowane tym osobom, które sprawują dozór lub eksploatują urządzenia oraz instalacje sieci energetycznych, które wytwarzają, przetwarzają i przesyłają energię cieplną.

Ostatnia kategoria to G3. Są to uprawnienia pomiarowe przeznaczone dla osób nadzorujących bądź eksploatujących urządzenia oraz sieci gazowe, przetwarzające, przesyłające, zużywające paliwa gazowe.

Posiadający uprawnienia SEP mogą zajmować się eksploatacją oraz dozorem urządzeń zasilanych z sieci pod napięciem nie większym niż 1kV. Może to być konserwacja, obsługa, montaż i remonty dla wskazanych urządzeń.

SEP – Stowarzyszenie Elektryków Polskich

Jest to organizacja, która skupia i wspiera inżynierów oraz techników elektryków. Ponadto SEP monitoruje działania i pozycję elektryków na rynku polskim. Zadaniem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju i podnoszenia kwalifikacji przez polskich elektryków i osoby kształcące się na dane stanowiska. SEP jest organizatorem wielu kursów przygotowujących do egzaminu państwowego.