Jak usunąć korzenie po nieprawidłowo usuniętym zębie?
26 sierpnia, 2021Usunięcie zęba polega na wyciągnięciu go z dziąsła w całości – wraz z korzeniem lub korzeniami. Niestety czasami korzeń pozostaje w dziąśle. Może tak się zdarzyć nawet wtedy gdy stomatolog w trakcie usuwania zęba nie popełni żadnego błędu. Co zrobić w takiej sytuacji? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie rany do zagojenia, wykonanie RTG miejsca po usuniętym zębie i zgłoszenie się do chirurga stomatologa. Chirurg stomatolog Tychy musi bowiem naciąć dziąsło, znaleźć nie usunięte części korzenia, wyjąć je i zszyć dziąsło ponownie. Chirurg dentysta Tychy taki zabieg wykona bez problemu i nie będzie wiązać się to z dużymi kosztami.
Czy można pozostawić korzeń w dziąśle na dłużej?
Każdy chirurg szczękowy Tychy powie, że jest to niezwykle ryzykowne i będzie mieć wiele racji. Pozostawiony w dziąśle korzeń jest ciałem obcym, przy którym może pojawiać się stan zapalny, ropa. Może dojść do zapalenia dziąsła. Nie warto doprowadzać do takiej sytuacji, bowiem przy stanie zapalnym usunięcie korzenia jest trudniejsze i dużo bardziej ryzykowne.
Jeśli wokół korzenia pojawił się stan ropny, przed usunięciem pozostawionych resztek korzenia chirurg szczękowy Tychy będzie musiał wyleczyć stan zapalny dziąsła pacjenta. Z pewnością zapisze pacjentowi odpowiednie antybiotyki. W takiej sytuacji całe leczenie bardzo się przedłuży. Lepiej więc szybciej zgłosi się do lekarza i poprosić o usunięcie korzenia, który pozostał w dziąśle po usunięciu zęba.
Jak przygotować się do zabiegu?
Chirurg dentysta Tychy powinien mieć wiedzę na temat tego jakie leki zażywamy i na co chorujemy. Na sam zabieg warto przyjechać z kimś. Każdy chirurg stomatolog Tychy powie bowiem wprost: po takim zabiegu bardzo ryzykowne jest samodzielne prowadzenie pojazdu. Znieczulenie podane przed zabiegiem może działać jeszcze przez wiele godzin i mieć wpływ na zdolność koncentracji – tak potrzebną przy prowadzeniu pojazdu.
Postępowanie po zabiegu
Rana po nacięciu dziąsła, z pewnością będzie musiała być zszyta. Szwy usuwa się dopiero po jakimś czasie. Przez cały okres gojenia się rany, trzeba o to miejsce bardzo dbać. Unikać nagryzania pokarmów tą częścią jamy ustnej. Zęby w tych okolicach zaś myć bardzo delikatnie, najlepiej miękką szczoteczką. Po zagojeniu rany, można z czasem rozważyć wstawienie do dziąsła podstawy implantu i zlecić wykonanie implantu zęba. Oczywiście dopasowanego kształtem i barwą do okolicznych zębów.