Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

8 sierpnia, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Dziś do ortodonty zgłaszają się nie tylko rodzice ze swoimi pociechami, u których zostały zdiagnozowane wady zgryzu, ale również dorośli, którzy chcą diametralnie odmienić swój wygląd. Aparat ortodontyczny nie dziwi więc już nikogo i mogą nosić go wszyscy niezależnie od płci i wieku. Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Kto powinien zgłosić się po aparat ortodontyczny?

Warto pamiętać, że celem aparatu ortodontycznego jest nie tylko poprawienie uzębienia pod względem estetycznym – często leczy on i zapobiega różnym wadom i schorzeniom jamy ustnej. Dlatego warto o nim pomyśleć już wcześniej, aby wada się nie rozwijała i nie była powodem jeszcze innych poważniejszych problemów z uzębieniem. O ile jednak aparat na zęby dla dzieci do pewnego wieku jest refundowany, tak dorośli muszą wszystkie koszty wziąć na siebie. Dlatego niezwykle istotne jest zawsze, ile kosztuje aparat ortodontyczny i czy w ogóle możemy sobie na niego pozwolić?

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Ortodonta przede wszystkim może nam zaproponować co najmniej dwa najbardziej popularne rozwiązania – jest to aparat stały oraz ruchomy – aparaty ruchome stosuje się najczęściej u dzieci. Aparaty stałe również dzielą się na rodzaje, co także ma wpływ na ostateczną ich cenę. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz aparat ortodontyczny prezentował się ładnie na zębach, to możemy być pewni, że cena aparatu na zęby będzie jeszcze większa. Takim rozwiązaniem jest między innymi aparat nakładkowy – koszt aparatu nakładowego może wahać się od 6 do nawet ponad 20 tysięcy. Jego zaletą jest jednak to, że jest on praktycznie niewidoczny.

Cena aparatu na zęby – od czego zależy?

Koszt aparatu nakładkowego może więc być całkiem spory, ale na szczęście istnieją również inne rozwiązania, może nie aż tak estetyczne, ale nie mniej skuteczne, które zadziałają na nasz niesatysfakcjonujący zgryz. Na cenę aparatu ortodontycznego składa się więc nie tylko jego rodzaj i cechy wizualne, ale również materiał, z jakiego został wykonany. Na przykład istotne jest, z jakiego materiału zostały wykonane zamki w aparacie ortodontycznym – jedną z najtańszych opcji są zamki metalowe, ale mogą być one także wykonane z porcelany czy kryształu – wtedy cena adekwatnie wzrasta. Ponadto cena aparatu na zęby to także dodatkowe koszty, które poniesiemy między innymi za wizyty kontrolne u ortodonty.