Egzamin sep – do czego to potrzebne?

Egzamin sep – do czego to potrzebne?

1 sierpnia, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Każdy, kto pracuje w przemyśle, a zwłaszcza branżach związanych z energią elektryczną, ciepłowniczą czy gazową, słyszał o uprawnieniach sep. Zdecydowana większość pracowników musi się takimi kwalifikacjami legitymować, aby móc pracować na określonych stanowiskach, gdzie jest dostęp do niebezpiecznych instalacji i urządzeń. Tylko specjaliści są w stanie utrzymać je w należytym porządku i wyeliminować niepotrzebne ryzyko dla osób postronnych. Egzamin sepowski jest konieczny, by w ogóle zostać zatrudnionym w wielu firmach i instytucjach. Jak wygląda egzamin sep i po co do niego przystępować?

Kursy sep – po co i dla kogo?

Szkolenia sepowskie dotyczą zdobycia uprawnień w trzech kategoriach: G1, G2 i G3. Oznaczają one odpowiednio: instalacje elektromagnetyczne, cieplne i gazowe. Zdanie egzaminu w zakresie sep jest konieczne, aby pracownik był dopuszczony do wykonywania obowiązków związanych z obsługą wyżej wymienionych instalacji. Można przystąpić tylko do szkolenia w jednej kategorii, lecz istnieje także możliwość jednoczesnego szkolenia we wszystkich kategoriach, co pozwala oszczędzać cenny czas i pieniądze.

Egzamin sepowski – co warto o nim wiedzieć?

Szkolenie można odbywać na miejscu w placówce, która organizuje kursy lub też w formie internetowej. Jest to krótkie szkolenie, które trwa zaledwie kilka dni. Jeśli chodzi o uprawnienia egzamin sep zdaje się w formie teoretycznej i praktycznej przez komisję składającą się z fachowców. Wydany certyfikat poświadczający uprawnienia jest ważny przez 5 lat na terenie całej Unii Europejskiej. Można zatem zrobić uprawnienia a następnie wyemigrować do pracy. Jednak także w Polsce specjaliści z zakresu sep są bardzo cenieni, ponieważ jest to ciężka i wymagająca profesja. Nie można sobie pozwolić na najmniejszy błąd, dlatego tak duży nacisk jest kładziony na uzyskiwanie uprawnień. Praca bez dokumentów poświadczających kwalifikacje wiąże się z kłopotami prawnymi i surową grzywną.

Uprawnienia sep egzamin – jaka wiedza jest konieczna?

Osoby przystępujące do egzaminu muszą być pełnoletnie. Powinny mieć ukończoną przynajmniej szkołę podstawową. Poza elementarną wiedzą z zakresu elektryki, muszą również znać akty prawne i istotne przepisy, które znajdują zastosowanie w tej sferze. Osoby takie są także zobligowane do nieustannego poszukiwania aktualnych informacji.