Dlaczego warto zrobić uprawnienia SEP

Dlaczego warto zrobić uprawnienia SEP

10 kwietnia, 2021 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Kursy SEP to zdecydowanie najlepsza droga do wymarzonej pracy dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności w branży elektrycznej i energetycznej. Należy jednak posiąść na ten temat kilka niezbędnych informacji, zanim zdecydujemy się wybrać na kurs.

Korzyści z posiadania uprawnień SEP

Szkolenia SEP to możliwość zdobycia bardzo cennych w naszych czasach kwalifikacji zawodowych. W naszym kraju nadal brakuje doświadczonych fachowców zajmujących się energetyką, posiadających odpowiednie uprawnienia. Aby móc spełniać wymagania stawiane przez rynek oraz pracodawców należy podejść do tego rzetelnie oraz określić dokładnie swój cel, aby móc zdecydować się na odpowiednie szkolenie SEP. Chodzi o zastanowienie się nad tym, do jakiej grupy należą uprawnienia, które musimy zdobyć by móc spełniać się zawodowo. Zdobyte na kursie i potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminu końcowego kwalifikacje z grupy G1 do 1kV z zakresu eksploatacji i dozoru między innymi instalacji elektroenergetycznych obowiązują na w całej Unii Europejskiej, co jest przepustką do szerszego rynku pracy.

Rodzaje szkoleń oraz kwalifikacji zawodowych

Osoby chcące zawodowo zajmować się na przykład obsługą, budową lub konserwacją instalacji gazowych bądź elektrycznych zgodnie z obowiązującym prawem muszą posiadać niezbędne kwalifikacje zawodowe. W przypadku instalacji elektrycznych są to uprawnienia z grupy kwalifikacji G1, nazywane uprawnieniami energetycznymi.. Jeśli chodzi o instalacje gazowe będzie to grupa G3. Uprawnienia z tej grupy są jednymi z najbardziej pożądanych, zapotrzebowanie na tego typu specjalistów rośnie. Uprawnienia cieplne należące do grupy G2 powinni posiadać ci, którzy chcą zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń i instalacji przetwarzających, przesyłających, wytwarzających czy zużywających ciepło. Są potrzebne również, kiedy ktoś chce być fachurą od dozoru sieci cieplnych i innych tego typu urządzeń. Uprawnienia SEP trzeba odnawiać po upływie 5 lat, oznacza to powtórzenie kursu i ponowne podejście do egzaminu SEP.

Co kiedy chcemy posiadać uprawnienia z kilku grup

Jeżeli chcemy poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i nie zamykamy się posiadając uprawnienia przykładowo cieplne na zdobycie kwalifikacji z innych grup, jak najbardziej mamy możliwość przystąpienia i ukończenia kursów umożliwiających nam zdobycie uprawnień cieplnych i energetycznych. Warto poszerzać horyzonty i otwierać sobie kolejne drzwi na drodze zawodowej. Zaliczone szkolenia SEP to gwarancja stabilności zatrudnienia.