Co jest korzystniejsze: licówki czy wybielanie zębów?

Co jest korzystniejsze: licówki czy wybielanie zębów?

27 czerwca, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Wbrew panującej opinii, spotom reklamowym oraz przekonaniu o własnej niedoskonałości, rzadko kto ma naturalny, śnieżnobiały uśmiech. Zęby bowiem z natury nie są białe, a raczej żółto-białe, ponieważ mają naturalną barwę kości danego człowieka. Dlatego można powiedzieć, że śnieżnobiałe z natury zęby są zdecydowanie rzadkością.

Wybielanie zębów

Większość osób dba o estetyczny wygląd, stosuje dobre kosmetyki, regularnie odwiedza stomatologa i prowadzi zdrowy tryb życia. Jednak nieraz te wszystkie zabiegi nie wystarczą, by być w pełni zadowolonym ze swojego wyglądu. Najczęściej przyczyną frustracji, szczególnie u młodych osób jest barwa zębów, które, pomimo że są zdrowe, mają niezbyt atrakcyjny, żółtawy kolor, który może popsuć nawet najładniejszy uśmiech.
Z biegiem lat, zęby coraz bardziej ciemnieją, a dzieje się tak za sprawą picia kawy, herbaty, jedzenia cytrusów czy palenia papierosów. Wszystkie te produkty przyczyniają się do powstawania złogów na zębach oraz wnikania barwników, które przyciemniają ich barwę.
W takich sytuacjach część osób decyduje się na domowe sposoby wybielania zębów za pomocą past wybielających czy nakładek na zęby ze środkiem wybielającym, które to działają z różnym, raczej marnym skutkiem, lub udaje się do gabinetu stomatologicznego na zabieg wybielania zębów.

Na czym polega wybielanie zębów

Zabieg profesjonalnego wybielania zębów polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego i aktywowanie jego właściwości za pomocą światła lampy Beyond. Zabieg trwa około godziny, jest to jednorazowa kuracja, a efekt jest bardzo obiecujący.
Inną metodą jest wybielanie za pomocą światła lasera – to również bardzo skuteczna i bezbolesna metoda, wykazująca skuteczne działanie. Jednak by utrzymać osiągnięty efekt, należy zmienić nawyki żywieniowe, zrezygnować z kawy i herbaty oraz kwaśnych i ciemnych owoców, a także dbać o higienę jamy ustnej, bowiem te zabiegi nie przynoszą stałych efektów bez dbałości o osiągnięty stan.

Licówki a wybielanie

Pytanie: licówki czy wybielanie zębów, należy kierować do lekarza stomatologa, ponieważ tylko ten specjalista może nam odpowiednio doradzić. Zasada jest taka – jeśli nie zależy nam na czasie, można zastosować jeden ze sposobów na wybielanie zębów; natomiast gdy wybieramy się w długą podróż lub pragniemy mieć śnieżnobiały uśmiech w krótkim czasie, wybierzmy licówki porcelanowe, które natychmiast odmienią nasze życie.

Dylemat licówki czy wybielanie zębów natychmiast zniknie, gdy stomatolog nałoży na zęby cienkie nakładki, korygując jednocześnie niedoskonałości zgryzu w postaci diastemy, nierówności w wielkościach zębów czy widocznych ubytków po urazach mechanicznych. Licówki to również dobra opcja na zęby oporne na wybielanie ze stałym przebarwieniem szkliwa.

Licówki są bardzo trwałe, można je nosić nawet do 10 lat, pod warunkiem że co pół roku lub corocznie zgłosimy się na zabieg polerowania.