Właściwości ziołomiodów
21 czerwca, 2022Pszczoły produkują nie tylko miód, ale także wiele innych produktów, które mają pozytywny wpływ na nasze życie. Wśród nich znajdują się woski i pyłki pszczele oraz coraz popularniejsze ziołomiody o różnych właściwościach.
Jak powstają ziołomiody?
Do produkcji tradycyjnego miodu pszczoły potrzebują nektaru, pyłków lub spadzi z roślin miododajnych. Następnie przynoszą to do ula i dzięki własnym enzymom przetrawiają je na miód. Do produkcji ziołomiodu potrzebna jest pomoc człowieka. Pszczelarz z ziół, owoców, cukru oraz wody (w odpowiednich proporcjach) przygotowuje tzw. pożytek, który umieszcza w ulu. Następnie jest on trawiony przez pszczoły i tak powstaje ziołomiód.
Właściwości ziołomiodów
W porównaniu do tradycyjnych miodów nektarowych lub spadziowych, właściwości ziołomiodów wzbogacone są o właściwości roślin użytych do sporządzenia pożytku. W zależności od rodzaju pomagają w przypadku:
- problemów układu pokarmowego,
- stresu, depresji,
- niskiej odporności organizmu,
- infekcji górnych dróg oddechowych.
Wystarczy stosować codziennie 2-3 łyżeczek ziołomiodu, by znacznie poprawić własne zdrowie.
Ziołomiody sklep – na co zwrócić uwagę?
Ziołomiody można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych prowadzonych przez pasieki. W każdym z tych przypadków warto dopytać się dokładnie o właściwości konkretnego ziołomiodu i sposób jego stosowania.
Dobrze jest wybierać produkty pochodzące z terenów czystych ekologicznie. Stosowanie pestycydów i nawozów sztucznych znacznie obniża walory pożytku i może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.
Ziołomiody cena
Ziołomiody różnią się między sobą ceną. Wpływ na to ma rodzaj pożytku, region z którego pochodzi, wielkość opakowania. Generalnie jednak można przyjąć, że cena kilograma ziołomiodu jest porównywalna z ceną kilograma tradycyjnego miodu nektarowego i spadziowego. Czasami jest trochę wyższa, jak w przypadku ziołomiodu aloesowego.
Ziołomiody to dobry wybór dla osób, które dbają o swoje zdrowie i chcą się zdrowo odżywiać. W naturalny sposób poprawią swoją kondycję bez konieczności sięgania po sztuczne suplementy diety. To także dobra alternatywa dla tych, którzy cenią właściwości zdrowotne ziół, ale nie lubią ich w formie parzonej. W przeciwieństwie do nich ziołomiody mają bardzo dobry smak i można dodawać je do różnych napojów.