
Uprawnienia SEP – najważniejsze informacje
15 czerwca, 2021W niektórych branżach i na danych stanowiskach pracy niezbędne okazują się specjalne kwalifikacje. Na przykład właściciele firm zajmujących się elektrycznością czy energetyką wymagają od zatrudnionych mężczyzn świadectwa potwierdzającego ich umiejętności. Chodzi tutaj o tzw. uprawnienia SEP. Co one dokładnie oznaczają i jak je uzyskać? Sprawdźmy.
Proszę pokazać sepowskie uprawnienia
Jeżeli rozwiniemy skrót SEP, to przed naszymi oczami pojawi się nazwa: Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która oferuje szkolenia dla ludzi, którzy są pełnoletni, mają przynajmniej podstawowe wykształcenie i poszukują pracy w branży elektrycznej. Sama umiejętność wkręcenia żarówki okazuje się bowiem niewystarczająca. Nic dziwnego.
Trzymając dopiero w ręku udokumentowane uprawnienie SEP, zainteresowani panowie zostaną zaproszeni na rozmowę i być może pozytywnie przejdą cały etap rekrutacji. Bez certyfikatu nie ma mowy o tym, aby zaczęli zarabiać, obsługując prawidłowo i bezpiecznie skomplikowane urządzenia w dużych przedsiębiorstwach.
Uprawnienia SEP – podstawowe rodzaje
Należy wiedzieć, że sepowskie uprawnienia dzielimy na trzy grupy: G1, G2 oraz G3. W pierwszym przypadku chodzi o kwalifikacje przeznaczone dla osób, które będą zajmować się eksploatacją albo dozorem urządzeń elektroenergetycznych. Z kolei uprawnienia G2 dotyczą obsługi sieci cieplnych, a G3 instalacji gazowych. Łączy je to, że dzięki nim każdy może legalnie wykonywać dość odpowiedzialny i nieźle płatny zawód.
Zanim jednak otrzyma się zaświadczenie potwierdzające uprawnienie SEP, najpierw trzeba uczestniczyć w odpowiednim, dość krótkim kursie (trwającym od kilku do kilkunastu godzin), organizowanym na terenie całej kraju (dostępnym w formie stacjonarnej, a także online). Dzięki niemu można nabyć niezbędną wiedzę, która pomoże zdać końcowy, ustny egzamin przed komisją kwalifikacyjną. Jeżeli uiści się wcześniej opłatę w wysokości 260 zł, złoży wniosek o przeprowadzenie egzaminu, a wynik nie będzie negatywny, wtedy w ciągu dwóch tygodni dostanie się certyfikat.
Ważność uprawnień sepowskich
Wiemy już, jak długo trwa szkolenie. Warto jeszcze nadmienić, że najczęściej wybierany jest kurs, który przygotowuje do egzaminu z zakresu uprawnień pozwalających na legalną pracę elektryka. Mowa o eksploatacji albo dozorze urządzeń, które funkcjonują dzięki energii elektrycznej wynoszącej maksymalnie 1 KV. Uprawnienia takie umożliwią wykonywanie wszelkich czynności związanych zarówno z konserwacją, jak i montażem. Niestety, okres ważności tych oraz innych uprawnień to tylko 5 lat. Po tym czasie koniecznie trzeba je odnowić.