Kasetony sufitowe – czynniki decydujące o ich wyborze

Kasetony sufitowe – czynniki decydujące o ich wyborze

26 sierpnia, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Inwestor chcący wykończyć swój sufit efektownymi kasetonami sufitowymi, musi wziąć pod uwagę kilka aspektów, które są ściśle związane z ich konstrukcją, właściwościami dekoracyjnymi i zastosowaniem. Co zatem warto uwzględnić, kupując kasetony sufitowe?

Jak powinny wyglądać kasetony?

Wygląd kasetonów powinien być ściśle dostosowany do preferencji użytkownika. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o ich design, ale też o sposób ich zamontowania. Zdecydowana większość kasetonów (tą właściwość posiadają również kasetony i panele sufitowe) produkowana jest w układzie jednorodnym. Oznacza to, że ich wzór jest zawsze ten sam i to niezależnie od sposobu ich nakładania.

Alternatywą dla tych rozwiązań są kasetony sufitowe posiadające oryginalny wzór, który trzeba układać na powierzchni sufitu. Oznacza to, że ich kolejność montażu nie może być dowolna, co wiąże się z dodatkowym utrudnieniem podczas klejenia.

Malować, czy nie malować?

Niektóre kasetony ścienne i sufitowe pozwalają nie tylko na ich efektowne układanie, ale też na ich późniejszą obróbkę malarską. Cechą szczególną tych rozwiązań jest ich śnieżna biel, którą – w zależności od potrzeb – można dowolnie modyfikować.

Kasetony ścienne i sufitowe, które można malować, nie powinny być pokrywane farbami z rozpuszczalnikami. Ich skład chemiczny może bowiem doprowadzić do uszkodzenia kasetonu, co – w przypadku styropianu – może doprowadzić do jego odbarwienia.

Z zakładką, czy bez?

Niektóre panele sufitowe posiadają specjalne zakładki, dzięki którym montaż i dopasowanie kasetonów jest znacznie łatwiejsze. Zakładki te mają postać wypustek, na które można nakładać warstwę kleju. W ten sposób nałożona na sufit struktura jest stabilniejsza i nie wymaga stosowania poprawek (ewentualnie klinów dystansowych).

Warto pamiętać, że o efektywności wykończenia powierzchni sufitu, nie decydują wyłącznie kasetony i panele. Większość sklepów oferująca tą formę dekoracji wnętrz, udostępnia swoim klientom możliwość skorzystania z efektywnych rozet lub listw wykończeniowych. Wykorzystuje się je odpowiednio do dekoracji okoli żyrandola lub też optycznego wypełnienia szczelin pomiędzy kasetonem a powierzchnią ściany.

Podsumowanie

O wyborze konkretnego modelu kasetonu, nie powinny decydować wyłącznie czynniki designerskie. Równie istotne są: sposób montażu i funkcjonalność produktu, a także – możliwość jego późniejszego wykończenia np. za pomocą powłok malarskich. Nie bez znaczenia jest też jego masa i sposób przymocowania do powierzchni sufitowej.