Jakie są zalety i wady kasetonów styropianowych?

Jakie są zalety i wady kasetonów styropianowych?

25 czerwca, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Kasetony ze styropianu spotykane są zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i miejscach użyteczności publicznej. Są lekkie, trwałe i proste w montażu. Dodatkowym atutem jest fakt, że występują w wielu różnorodnych formach, a więc wkomponowanie ich w wystrój wnętrza nie stanowi żadnego wyzwania. Oprócz paneli klasycznych o gładkiej strukturze warto wziąć pod uwagę modele 3D, które posiadają dekoracyjny charakter.

Zalety kasetonów styropianowych

Kasetony ścienne styropianowe są odporne na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Zagrożenia nie stanowi wilgoć, para wodna, czy też zmienne temperatury. Ponadto utrzymanie paneli w dobrym stanie nie stanowi żadnego wyzwania. Wystarczy jedynie pamiętać o systematycznym czyszczeniu. Kasetony styropianowe są atrakcyjne pod względem wizualnym. Zwykle można je pomalować na dowolny kolor, co usatysfakcjonuje tych, którzy pragną stworzyć niepowtarzalny wystrój

Lekkie kasetony ze styropianu pozostają w stabilnym położeniu przez cały okres eksploatacji. Nie trzeba więc martwić się o to, że będą one opadać pod wpływem własnego ciężaru. Atutem jest również prosty i niekłopotliwy montaż, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi, czy też umiejętności. Kasetony ścienne styropianowe mocujemy za pomocą kleju. Najlepiej wybrać produkt rekomendowany przez producenta.

Wady kasetonów styropianowych

Kasetony styropianowe mogą zostać dość łatwo uszkodzone podczas transportu, czy też nieumiejętnego montażu. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby zachować należytą ostrożność. Ponadto zastosowanie nieodpowiednich farb może wywołać trwałe deformacje, przez co panele będą nadawać się jedynie do wyrzucenia.

Za wadę dekoracyjnych kasetonów styropianowych uznaje się trudniejsze czyszczenie. Wypukła powierzchnia sprawia, że brud i inne zanieczyszczenia mogą gromadzić się w zakamarkach.

Krótkie podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na montaż kasetonów ściennych ze styropianu. To sprawdzony sposób na to, aby diametralnie odmienić charakter wnętrza. Omawiane panele posiadają więcej zalec, niż wad. Ponadto są one o wiele tańsze, niże modele wykonane np. z płyt drewnianych.

Niska waga oraz niekłopotliwy montaż sprawia, że nie ma konieczności korzystania z usług profesjonalnej ekipy. Z samodzielnym zamocowaniem paneli poradzą sobie nawet ci, którzy nie posiadają doświadczenia. Ważne jest jednak to, aby podejść do opisywanego zadania z należytą starannością. To kolejny sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Osoby z ograniczonym budżetem z pewnością będą zadowolone.