Ekstrakcja (wyrwanie) zęba – wskazania i przebieg procedury

Ekstrakcja (wyrwanie) zęba – wskazania i przebieg procedury

21 sierpnia, 2020 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Ekstrakcja zęba to procedura polegająca na jego wyrwaniu. Prowadzona jest wtedy, gdy nie można wykonać już jego leczenia. Kiedy konieczne jest usunięcie zęba? Jak wygląda zabieg?

Gdy potrzebny jest specjalista jak stomatolog Szczecin może zaoferować dostęp do jednych z najlepszych gabinetów w regionie. Poszukującym najlepszych placówek jak gabinet oraz centrum stomatologiczne Szczecin zapewnia leczenie na najwyższym poziomie. W gabinetach dentystycznych w Szczecinie można także skorzystać z ekstrakcji – wyrwania zęba.

Kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba?

Wyrwanie zęba jest niezbędne wtedy, gdy nie można już w żaden inny sposób go uratować, na przykład przez leczenie kanałowe – endodontyczne. Jednak dentysta może wykonać procedurę również z innych wskazań.

Główne wskazania do ekstrakcji zęba:

  • zapalenie miazgi zębowej
  • rozchwianie zębów
  • powracające stany zapalne
  • leczenie ortodontyczne
  • profilaktyka – usuwanie „ósemek”
  • poważne uszkodzenia mechaniczne zęba

Jak wygląda wyrwanie zęba?

Procedura na ogół jest dość krótka, więc pacjent nie musi przygotowywać się na długi pobyt w gabinecie.

Pierwszym etapem jest znieczulenie. Następnie lekarz za pomocą specjalnych szczypców zaczyna ruszać zębem, co prowadzi do jego rozchwiania i oderwania od kości. Rany zabezpiecza się opatrunkiem zmniejszającym krwawienie.

Niekiedy zdarza się, że konieczna jest pomoc specjalisty jak chirurg dentysta Szczecin również jest miastem, gdzie można otrzymać jego wsparcie. Taki zabieg prowadzony jest głównie w przypadku „ósemek”, czyli zębów mądrości oraz zębów zatrzymanych.

Czy usuwanie zęba jest bolesne?

Zabieg nie jest bolesny – przeprowadzany jest pod znieczuleniem, więc w jego trakcie nie pojawiają się żadne nieprzyjemne dolegliwości.

Znieczulenie może być podane tradycyjnie lub komputerowo. Znieczulenie komputerowe może wykonać prywatny stomatolog Szczecin to miasto, gdzie również jest ono dostępne.

Niewielki ból najczęściej zaczyna się po ustaniu znieczulenia. Można zminimalizować go przez zażycie tabletki przeciwbólowej, chłodne okłady.

Gdzie najlepiej skorzystać z zabiegu ekstrakcji zęba?

Gdy potrzebny jest wykonujący ekstrakcje dentysta Szczecin może zaoferować pomoc najlepszych specjalistów, którzy mogą wykonać procedurę szybko i bezboleśnie.

Zabieg można wykonać na NFZ, a także prywatnie – usługi te świadczy każdy gabinet oraz centrum stomatologiczne Szczecin. Ekstrakcja zęba prywatnie może odbyć się szybciej niż na NFZ ze względu na mniejsze kolejki.

Cena wyrwania zęba w prywatnym gabinecie stomatologicznym w Szczecinie to około 150-350 złotych.