Dlaczego warto odwiedzić ortodontę?

Dlaczego warto odwiedzić ortodontę?

17 lutego, 2022 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma prosty zgryz – wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by zauważyć, jak wiele osób ma krzywe zęby i nic z tym nie robi. Zazwyczaj wcale nie jest tak, że problem ten im nie przeszkadza, prawie zawsze się go wstydzą, gdyż nie da się ukryć, że jest to poważny defekt estetyczny, niemniej wysokie koszty leczenia ortodontycznego, a także konieczność noszenia aparatu przez kilka lat są dla nich mało nęcące. Mimo to jednak warto zdecydować się na leczenie, jakie może zaproponować ortodoncja Ruda Śląska, ponieważ krzywe zęby to nie tylko skaza na wizerunku.

Uwaga na uszkodzenia

Skrzywione, ciasno stłoczone zęby są dużo trudniejsze do czyszczenia niż ustawione prosto – a i bez tego Polacy mają problem z higieną jamy ustnej. Nie wszyscy na przykład wiedzą o tym, jak ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W przypadku wad zgryzu jest to trudniejsze, dlatego zwykle na powierzchniach stycznych pojawia się próchnica. Na tym nie koniec zagrożeń. Zęby naciskane przez sąsiednie mogą stawać się coraz słabsze – o osłabieniu szkliwa świadczą pojawiające się na nich pionowe białe kreski. Nie tylko szpecą, ale też są znakiem tego, że z czasem zęby te mogą nawet zacząć pękać! Zdecydowanie więc ortodonta Ruda Śląska jest lekarzem, którego powinno się odwiedzić, mając krzywy zgryz.

W dzieciństwie czy w dorosłym wieku?

Choć wady zgryzu są tak powszechne, a ich leczenie, na szczęście, coraz w Polsce częstsze, wciąż funkcjonuje wiele mitów na ten temat. Wiele osób na przykład myśli, że jeśli nie wyprostowały zębów w okresie dzieciństwa, w dorosłym wieku już nic nie da się z nimi zrobić i trzeba zaakceptować istniejący stan rzeczy. Nic bardziej mylnego. Do ortodonty można zgłosić się w każdym wieku, niektórzy ortodonci Ruda Śląska polecają swoje usługi nawet seniorom! Na pewno bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że zęby można wyprostować bez względu na wiek pacjenta – choć w dorosłym wieku, a nawet nastoletnim, nie można już liczyć na refundację NFZ.

Poza tym warto wiedzieć, że niektórzy ortodonci Ruda Śląska uważają, iż korygowanie wad zgryzu powinno odbywać się w dorosłym wieku, a nie w okresie dzieciństwa, ponieważ osiągnięte u dzieci efekty mogą zostać zniweczone gdy zaczną im wyrastać zęby mądrości, pojawiające się zwykle około 19. roku życia.