Czym jest nadwrażliwość zębów?

Czym jest nadwrażliwość zębów?

10 lipca, 2023 Wyłącz przez Redakcja
Podziel się

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym nawet najmniejszy bodziec, taki jak zimny powietrz lub gorący napój, powoduje silny ból zęba. Odczuwanie bólu przy dotyku zimnych lub gorących produktów może być przygnębiające, szczególnie jeśli nie wiesz, co możesz zrobić, by sobie z nim poradzić. Przyczyny tego stanu są różne, a długotrwałe bóle zębów mogą być oznaką problemu, który wymaga odpowiedniego leczenia.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości. Może być spowodowana uszkodzeniem szkliwa zęba lub gdy łza dziąseł jest nadmiernie wrażliwa. Może być bolesna i powodować dyskomfort, szczególnie podczas spożywania zimnych, gorących lub słodkich potraw lub napojów oraz żucia gumy. Kiedy ząb zostanie ściśle osłonięty, można zmniejszyć lub wyeliminować nadwrażliwość. Ważne jest, aby znaleźć sposób, w jaki nadwrażliwość może zostać zminimalizowana lub złagodzona. Mogą być to profesjonalne usługi stomatologiczne, które chronią szkliwo, lub zwykłe codzienne podstawy.

Nadwrażliwość zębów może powodować dyskomfort i ból. Jednak nie trzeba się z tym pogodzić. Dzięki skutecznym procedurom stomatologicznym, opieka i dbałość o higienę jamy ustnej oraz stosowanie specjalnych produktów, można sobie poradzić z problemem. Ważne jest, aby skonsultować się z dentysta Opole w celu ustalenia przyczyny i skutecznego leczenia nadwrażliwości zębów.

Przyczyny nadwrażliwych zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn nadwrażliwych zębów jest ścieranie szkliwa. Bardzo często im więcej szkliwa ubywa, tym bardziej wrażliwe stają się zęby. Ścieranie szkliwa może być wynikiem stosowania szczoteczek twardych, nadmiernego czyściciela, lub też noszenia szyn do leczenia stomatologicznego. Ta przyczyna jest tym bardziej szkodliwa, że szkliwo nie jest możliwe do odtworzenia i trwale uszkodzone.

Kolejną przyczyną nadwrażliwych zębów mogą być choroby przyzębia. Gdy błona tkankowa pokrywająca zęby ulega uszkodzeniu, wrażliwość może rosnąć. Choroby przyzębia, takie jak paradontoza, mogą powodować oznaki nadwrażliwości zębów, które mogą wystąpić w ciągu kilku dni po wystąpieniu choroby.

Wrażliwość zębów może również występować w wyniku wyrzynania się nowych zębów. Kiedy komórki tworzące szkliwo oddzielają się od żywej tkanki dziąsła w celu przygotowania się do wyrzynania się korony zęba, szkliwo jest bardziej wrażliwe, zanim zostanie okryte tkankami dziąsła. Podczas gdy dziąsła się goi, wrażliwość zmienia się i zazwyczaj powróci do poprzedniego poziomu.

Jak widać, wrażliwe zęby mogą mieć kilka różnych przyczyn. Zwykle najlepszym sposobem leczenia jest zidentyfikowanie źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby usunąć przyczyny. Najczęściej stosowaną formą terapii są specjalne żele desensytyzacji. W niektórych przypadkach, gdy problemy są bardziej zaawansowane, lekarz stomatolog może zalecić proceduralne wyłonienie mostu lub lutowanie, co pomaga zredukować nadwrażliwość zębów.

Jak sobie z nadwrażliwością zębów radzić?

Jeśli tylko odczuwasz ból lub nadwrażliwość zębów, powinieneś skonsultować się z dentystą. Twoje leczenie może wymagać stosowania produktów zawierających fluor lub innych specjalnych preparatów. Jeśli masz odsuwające się dziąsła, może być wymagana operacja chirurgiczna, aby przywrócić je do pożądanego stanu.

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, jak sobie z nadwrażliwością zębów radzić w domu, możesz przestrzegać kilku wskazówek. Przede wszystkim należy unikać produktów o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Powinieneś również unikać soków owocowych i kwasowych, które mogą uszkadzać szkliwo. Jeśli masz nawyk gryzienia twardego cukierka lub innych twardych produktów, musisz to natychmiast przestać robić.

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, powinieneś myć zęby regularnie codziennie rano i wieczorem oraz po każdym posiłku. Czyszczenie jamy ustnej specjalnymi pastami do zębów przeznaczonymi do leczenia nadwrażliwych zębów może również pomóc w zmniejszeniu bólu.

Podsumowanie

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym nawet najmniejszy bodziec, taki jak zimny powietrz lub gorący napój, powoduje silny ból zęba. Przyczyny tego stanu są różne, w tym zła higiena jamy ustnej i erozja szkliwa. Aby poradzić sobie z nadwrażliwością zębów, należy unikać produktów o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze, soków owocowych i kwasowych, twardych produktów i gryzienia zębów. Regularne czyszczenie zębów i stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do leczenia nadwrażliwych zębów może pomóc w zmniejszeniu bólu.

FAQ

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym zęby są wrażliwe na zimne i/lub gorące jedzenie, napoje, a także na ścieranie.

Jak można sobie pomóc z nadwrażliwością zębów?

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc sobie z nadwrażliwością zębów. Należy spróbować szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki do zębów zaopatrzonej w miękką główkę i pasty dla zębów wrażliwych. Możesz także stosować aplikacje żelów silikonowych na wystające kontury zębów.

Co powinienem zrobić zanim zacznę stosować domowe środki na nadwrażliwość zębów?

Przed rozpoczęciem zabiegu stosowania żadnych domowych środków na nadwrażliwość zębów zalecane jest wizyta u lekarza stomatologa. Ten fachowiec wie, jaki może być przyczyna problemu i może dobrać odpowiednie leczenie.

Czy nadwrażliwość zębów może być objawem innych problemów zdrowotnych?

Nadwrażliwość zębów może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zmiany reumatyczne, infekcje, cukrzyca lub ukryte urazy. W takim przypadku lekarz stomatolog wskaże odpowiednie leczenie.